CZ / EN

Aktuality

Staň se na den vědkyní – 2025

Publikováno: 13. 12. 2024

České vysoké učení technické v Praze připravilo u příležitosti Mezinárodního dne žen a dívek ve vědě 11. února 2025, jedinečnou akci „Staň se na den vědkyní“. Během tohoto dne zažijete konferenci s odbornicemi z praxe i akademické sféry, dostanete prostor na sbírání kontaktů a odpovědi na svoje otázky, ale hlavně: vyzkoušíte si vědu na vlastní kůži.

Vybírat můžete z témat od částicové fyziky přes robotiku až po přesnou kalibraci strojů. Akce je určená především studentkám středních škol. Cílem je připomenout zásadní úlohu žen ve vědeckém světě a podpořit jejich přístup k vědeckému vzdělání a účast ve vědeckých aktivitách. Na organizaci se podílí i naše Fakulta strojní ČVUT v Praze, spolu s Fakultou jadernou a fyzikálně inženýrskou, Fakultou elektrotechnickou ČVUT a ve spolupráci se Second Foundation, BNL-CZ a CERN-CZ.

Celý program a odkaz na registraci najdete na těchto stránkách.
Pozor! Uzávěrka přihlášek je 31. 1. 2025 do 14:00.
 

Na programu se budou podílet tyto vědkyně z Fakulty strojní ČVUT v Praze:

doc. Ing. Ivana Linkeová, Ph.D.
Ivana působí na Ústavu technické matematiky FS ČVUT v Praze, je garantkou předmětů Konstruktivní geometrie a Počítačová grafika v bakalářském studijním programu a Matematické základy počítačové grafiky v doktorském studijním programu. Mezi hlavní oblasti odborného zájmu patří aplikace matematicko-geometrického modelování při návrhu, CNC výrobě a kontrole strojírenských součástí s obecně tvarovanými povrchy.
 
doc. Ing. Jana Sobotová, Ph.D.
Absolventka oboru Strojírenská technologie na FS ČVUT, po absolutoriu pracovala ve Státním výzkumném ústavu materiálu. Od roku 2000 na Ústavu materiálového inženýrství při FS ČVUT, doktorát v oboru Materiálové inženýrství obhájila v roce 2009 tamtéž, stejně jako docenturu v roce 2016. Její hlavní specializací je tepelné zpracování kovových materiálů a 3D tisk kovů.
 
doc. Ing. Marie Kolaříková, Ph.D.
Absolventka oboru Výrobní a materiálové inženýrství na Fakultě strojní ČVUT v Praze, kde získala titul Ph.D. a kde se i habilitovala. Jejím oborem je svařování v jakékoliv podobě se specializací na odporové svařování. Dalšími oblastmi jejího zájmu je nedestruktivní ultrazvukové a termografické testování svarových spojů. Od roku 2013 je pověřenou pracovnicí pro oblast rozvoje na FS, ČVUT v Praze a působí na  Ústavu strojírenské technologie FS ČVUT v Praze.
 
Ing. Elena Čižmárová, Ph.D.
Elena vystudovala obor Materiálové inženýrství na Fakultě materiálů, metalurgie a recyklace Technické univerzity v Košicích. Od roku 2004 působí na Ústavu materiálového inženýrství FS ČVUT v Praze, kde se věnuje výuce v oblastech kovových materiálů, plastů a kompozitů. V rámci Inovačního centra diagnostiky a analýzy materiálů (ICDAM) se zabývá spoluprací s průmyslovými partnery.
 
Ing. Lucie Hlavůňková
Absolventka oboru Výrobní inženýrství na Fakultě strojní ČVUT v Praze. V současné době studuje 4. rokem doktorské studium na Ústavu obrábění, projektování a metrologie, kde se zabývá výzkumem v oblasti kovového 3D tisku – niklových superslitin, které se používají v leteckém průmyslu. Řeší optimalizaci procesu tisku tohoto materiálu.
 
doc. Ing. Gabriela Achtenová, Ph.D.
Docentka Achtenová je absolventkou oboru automobily na FS ČVUT, doktorát dokončila pod dvojím vedením na ESEM (Orléans,Francie) a FS ČVUT. Postdoktorandské studium strávila na Univerzitě v nizozemském Delftu. Její hlavní specializací jsou automobilové převody; je vedoucí laboratoře automobilových převodů na Ústavu automobilů, spalovacích motorů a kolejových vozidel FS ČVUT v Praze. Od roku 2018 je také prorektorkou ČVUT.