CZ / EN

Aktuality

Kosmická strojařina na Ústavu letadlové techniky

Publikováno: 13. 11. 2024

V dalším dílu seriálu článků k výročí 160 let počátku strojařského vzdělávání v ČR, připravili odborníci z  Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze  článek, který se věnuje specializaci na kosmickou techniku v rámci nově akreditovaného programu Letectví a kosmonautika. Ten je dosud jediným specializovaným univerzitním programem se zaměřením na kosmické inženýrství ze strojního hlediska v České republice.

V roce 2024 pak došlo k dalšímu rozšíření výuky, která nyní zahrnuje osm specializovaných předmětů. Specializací zatím prošlo pět desítek studentů, kteří nacházejí uplatnění v kosmickém průmyslu v ČR i v zahraničí.

Studenti se už během studia setkávají s reálnými kosmickými projekty nebo se účastní kurzů ESA Academy. V rámci závěrečných prací vznikla například termální analýza družice Qarman, dynamická analýza dvířek dalekohledu družice Proba-3, výpočet trajektorií pro misi LVICE2 nebo návrh zapalovacího systému raketového motoru pro projekt ESA.

Ústav souběžně s výukou rozvíjí i výzkumné kapacity, které se zaměřují na kosmické prostředí, zejména termálně-vakuové testování, návrh nosných struktur družic, astrodynamické, termální a strukturální výpočty a simulace proudění. V současnosti se také budují kapacity pro testování v mikrogravitaci a hypergravitaci a pro vývoj kosmických pohonů.

pracoviste/12122/160let/1-DetektorcasticHardPixpritestuvtermo-vakuovekomore.jpg

Projektová činnost Ústavu úzce souvisí s jeho výzkumnou specializací. Byly zde testovány například kompozitní konstrukce pro S.A.B. Aerospace a LA Composite, 3D tiskové materiály pro Prusa Research nebo zde byly uskutečněny kvalifikační testy radiačního detektoru HardPix.

Ústav se podílel na návrhu lunární sondy LVICE2 a pro ESA byl spoluřešitelem projektu nukleárního elektrického pohonu RocketRoll. V současnosti Ústav spolupracuje například se společností Stellar Exploration na návrhu kosmických pohonů.

LVICE2 – česká mise k měsíci

Mise LVICE2 měla být první českou sondou s vlastním pohonem, která by dosáhla oběžné dráhy Měsíce. Projekt byl veden společností esc Aerospace a byl řešen s dalšími firmami a akademickými institucemi. Hlavním cílem mise bylo měření koncentrace prachu v Kordylewského oblacích v okolí libračních bodů L4 a L5 systému Země-Měsíc. Jednalo by se o historicky první in situ měření tohoto jevu. Dalšími cíli bylo studium slunečního větru a charakterizace ionizujícího záření v cislunárním prostoru a studium meziplanetárních rázových vln. Pro splnění těchto úkolů by sonda nesla 10 přístrojů vyvinutých na ČVUT v Praze, Univerzitě Karlově a Akademii věd ČR.
Ústav se na návrhu mise podílel především ve výpočtech orbitální mechaniky, návrhu trajektorií a manévrů a systému regulace teploty. Dodával také komunikační analýzu a některé dílčí strukturální analýzy poměrně unikátního konceptu palivové nádrže sondy vyvinuté společností Stellar Exploration.

pracoviste/12122/160let/4-Lvice2-prezentaceprojektuvPlanetariuPraha.jpg

Cílem projektu ESA RocketRoll byl předběžný návrh nukleárního pohonného systému pro kosmické mise, který využívá elektrickou energii vyrobenou jaderným reaktorem pro napájení iontových motorů. Tento systém nabízí vysokou účinnost v porovnání s klasickými chemickými pohony, ale generuje relativně nízký tah, což klade vyšší nároky na plánování mise a manévrů.

V rámci konsorcia vedeného společností OHB Czechspace se Ústav podílel na návrhu konverzního systému pro generování elektrické energie, systému pro odvod odpadního tepla a výpočtech proveditelnosti plánovaných misí a manévrů. V konsorciu byly dále odborníci z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské, z Ústavu vesmírných systémů Univerzity ve Stuttgartu a inženýři z OHB.

Studentské raketové týmy – CTU Space Research a Czech Rocket Society

pracoviste/12122/160let/9-ZkouskyRaketIllustria.jpgStudenti Ústavu jsou aktivní a pracují ve studentských soutěžních týmech. CTU Space Research složený z vesmírných nadšenců z ČVUT v Praze usiluje o propojení teorií s praxí při stavbě raket. Studenti se zapojují do všech fází vývoje – od návrhu přes výrobu až po marketing. Tým se podílí i na popularizaci vědy a techniky a reprezentuje ČVUT v Praze na domácích i zahraničních akcích. V roce 2023 představil raketu Illustria, poháněnou hybridním motorem na 3D tištěné ABS a kapalný oxid dusný, která doletí až do výšky 3 km. S výškou přes 4 m a hmotností 30 kg je to největší civilní raketa v ČR. Palubní systémy řídí modulární počítač Cimrman, který může ovládat různé typy raket a motorů.

Czech Rocket Society (CRS) je studentský spolek zaměřený na vývoj raket a kosmonautiku. Poskytuje platformu, kde mohou studenti technických oborů rozvíjet své dovednosti, experimentovat a účastnit se národních i mezinárodních soutěží. Organizuje soutěž Czech Rocket Challenge pro studenty z ČR a vyvíjí stále pokročilejší rakety a technologie. Jedním z nejúspěšnějších projektů je raketa Sherpa pro mezinárodní soutěž CanSat, kde středoškolské týmy navrhují a staví malé satelity, které jsou vyneseny do výšky 1 km a během návratu provádějí různé vědecké experimenty.

 
Kontakt:
Ing. Milan Dvořák, Ph.D., Vedoucí ústavu letadlové techniky FS ČVUT v Praze
 
Článek vyšel 13. listopadu 2024 v magazínu MM Průmyslové spektrum a najdete ho ZDE.