Informace o průběhu státní závěrečné zkoušky
Státní závěrečná zkouška (SZZ) se koná před komisí jmenovanou děkanem fakulty. Komise je složena minimálně z 5 členů. Předseda komise řídí průběh státní závěrečné zkoušky. V případě nepřítomnosti předsedy komise přebírá jeho povinnosti a pravomoci děkanem jmenovaný místopředseda komise. Přítomen je referent státní závěrečné zkoušky nebo tajemník komise, který provádí zápis. Průběh státní závěrečné zkoušky se může lišit, podle zvyklostí ústavu, který zkoušku zajišťuje. Každý ústav má jmenovaného referenta státní závěrečné zkoušky, který je zodpovědný za předání informací studentům o průběhu státní závěrečné zkoušky. O termínu a místu konání státní závěrečné zkoušky Vás informuje referent SZZ. Pokud Vás referent přímo neosloví v dostatečném předstihu před konáním SZZ, zeptejte se Vašeho vedoucího závěrečné práce, kdo je referent SZZ a následně jej kontaktujte. U SZZ může být přítomen oponent závěrečné práce.Státní závěrečná zkouška se skládá ze dvou částí.
- Obhajoba závěrečné práce (cca 30 minut)
- Zkouška ze tří okruhů (předmětů) definovaných akreditačním spisem studijního programu (cca 3x 10-15 minut)
- Obhajoba závěrečné práce
Student je představen komisi a vyzván předsedou komise, aby přednesl prezentaci, která shrnuje cíle, postup prací a závěry plynoucí z výsledků závěrečné práce. Doporučený rozsah prezentace 10-12 minut (může být upřesněno referentem SZZ). Povolený jazyk prezentace (text prezentace a vlastní řeč studenta, včetně odpovědí na otázky) je český, slovenský v případě studijního programu v českém jazyce. Povolený jazyk prezentace (text prezentace a vlastní řeč studenta včetně odpovědí na otázky) je pouze anglický v případě studijního programu v anglickém jazyce. Po skončení prezentace přečte svůj posudek vedoucí závěrečné práce a po něm přečte svůj posudek oponent a položí studentovi otázky z posudku, se kterým byl student seznámen dostatečně předem. Student odpoví oponentovi na otázky. Následně proběhne diskuze všech členů komise a oponenta k závěrečné práci. V průběhu diskuze může kdokoliv položit otázku studentovi k tématu závěrečné práce. Předseda dle vlastního uvážení s přihlédnutím k času ukončí diskuzi a celou obhajobu závěrečné práce. - Zkouška ze tří okruhů (předmětů)
Předseda postupně vyzve jednotlivé zkoušející, aby položili dotaz studentovi z okruhů otázek k příslušným předmětům. Student ihned po položení otázky odpovídá ústně a píše na tabuli v rozsahu požadovaném zkoušejícím. Poté, co poslední zkoušející oznámí, že dokončil své zkoušení, předseda uzavře druhou část SZZ a vyzve studenta, aby na chvíli opustil zkušební místnost.
Komise se poradí o hodnocení obhajoby s přihlédnutím ke známkám vedoucího práce, oponenta práce a výkonu studenta při prezentaci a diskuzi, a známkám z jednotlivých předmětů. Následně je student pozván zpět do zkušební místnosti. Předseda studentovi oznámí, zda obhájil závěrečnou práci a s jakým výsledkem složil závěrečnou zkoušku: prospěl s vyznamenáním, prospěl nebo neprospěl. Detailní výsledky se student dozví buď ihned nebo po ukončení bloku (dopolední/odpolední) SZZ. Detailními výsledky jsou: známka z obhajoby práce, tři známky z příslušných předmětů a celková známka SZZ.
Z průběhu SZZ se vypracovává protokol o SZZ, který podepisují všichni členové komise a student. Svým podpisem protokolu o SZZ student vyjadřuje pouze to, že se seznámil s obsahem protokolu, nikoliv, že souhlasí nebo nesouhlasí s výsledkem SZZ.
Možné varianty výsledků SZZ
- Prospěl s vyznamenáním nebo prospěl.
- Neprospěl – student neobhájil závěrečnou práci, ale úspěšně složil všechny tři předměty. Dle rozsahu, který doporučí komise studentovi je nutné práci doplnit, opravit, nebo celou přepracovat. Doporučení komise je součástí protokolu SZZ. O dalším postupu je student informován referentem SZZ nebo přímo na Oddělení studijním fakulty.
- Neprospěl – student obhájil závěrečnou práci, ale byl klasifikován z jednoho, dvou nebo všech tří předmětů známkou F. V takovém případě student opakuje druhou část SZZ v nejbližším následujícím období SZZ. Zkouška se opakuje v opravném termínu jen v rozsahu předmětů, ze kterých byl student klasifikován známkou F. O dalším postupu je student informován referentem SZZ nebo přímo na Oddělení studijním fakulty.
- Neprospěl – student neobhájil závěrečnou práci a byl klasifikován z jednoho, dvou nebo všech tří předmětů známkou F. V takovém případě se postupuje podle bodu 2) pro závěrečnou práci a podle bodu 3) pro opakování SZZ. O dalším postupu je student informován referentem SZZ nebo přímo na Oddělení studijním fakulty.
Okruhy otázek SZZ pro studijní program Strojní inženýrství naleznete ZDE.
Okruhy otázek SZZ pro magisterské programy mají k dispozici příslušní referenti SZZ, případně tutoři studijních
programů nebo garanti studijních programů.
Státní závěrečná zkouška se řídí Studijním a zkušebním řádem pro studenty ČVUT v Praze.