CZ / EN

Aktuality

Fakulta pomáhá přípravě cesty do vesmíru

Publikováno: 09. 09. 2024

Fakulta strojní ČVUT v Praze se od začátku několikaletého projektu podílí na zkoumání a úpravě prostředí pro pobyt posádky v dlouhodobě izolovaném prostředí. Po roce od instalace habitatu Hydronaut H03 DeepLab, probíhá v Little Moon City Prague (LMCP) před Fakultou strojní a elektrotechnickou ČVUT série výzkumných projektů. Od pátku 6. září až do neděle 8. září 2024 probíhala Mission 14. Mise - PROMISE v tomto unikátním tréninkovém centru.

LMCP tvoří hlubinný habitat Hydronaut H03 DeepLab, řídící centrum Mission Control Center a prostor pro simulaci extravehikulárních aktivit (EVA Area). Komplexní tréninkové centrum poskytuje prostředí pro simulovaný výzkum v extrémních podmínkách a je pravidelně využíváno pro vědecké mise a tréninky astronautů v rámci dlouhodobého projektu „Česká cesta do vesmíru“.

Slavnostního zahájení mise PROMISE se účastnil rektor ČVUT v Praze, doc. RNDr. V. Petráček, děkan Fakulty strojní, doc. Ing. Miroslav Španiel, CSc., tajemník Fakulty strojní, Ing. Jiří Zápotocký, představitelé dalších fakult ČVUT v Praze, které se podílejí na projektu, pilot Aleš Svoboda, člen záložního týmu astronautů Evropské kosmické agentury a řada expertů na vesmírné projekty a v omezené míře také odborná veřejnost.

Během vědecké části mise strávila tříčlenná posádka v sestavě pilot A. Svoboda, konstruktér M. Šanda a odborník na hyperbarickou medicínu M. Rozložník, 48 hodin v izolaci v habitatu Hydronaut. Cílem bylo vyzkoušet si simulovaný let na Měsíc, během něhož probíhalo 15 vědeckých experimentů. Součástí mise byl také izolovaný výstup na „měsíční povrch“ s pomocí virtuální reality, kde posádka nasbírala geologické vzorky a vrátila se zpět. Přitom se u „posádky“ průběžně měřilo několik typů biometrických funkcí, včetně aktivity svalů, atd.

Aktuality/09_2024/Mise_Promise.jpg

Celou akci sledovalo řídící středisko a umožnilo ji sledovat zájemcům online. Tyto záznamy najdete ZDE: http://www.youtube.com/@projecthydronaut3562/streams. Rozhovor se děkanem Fakulty strojní ČVUT v Praze a zástupcem studentského týmu CTU Space Research najdete v tomto dílu: https://www.youtube.com/live/VFkkhncRtVE?si=2OvTdn0HsO-hRQ_U v čase 4:10:26.

V čase 1:37:00 můžete sledovat doc. Jaroslava Kousala z Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze, který představil projekty kosmické strojařiny.

Zprávy z médií: