CZ / EN

Aktuality

Začala spolupráce s Asociací leteckého a kosmického průmyslu

Publikováno: 11. 11. 2023

V pátek 10. listopadu krátce po poledni podepsali rektor ČVUT Vojtěch Petráček a Asociace leteckého a kosmického průmyslu (ALKP) zastoupená prezidentem Josefem Kašparem a členem představenstva Jiřím Protivou dohodu o partnerské spolupráci.

Tímto aktem obě instituce potvrdily zájem o posílení spolupráce na poli výzkumu a vývoje leteckých a kosmických technologií využitelných v civilní i obranné oblasti. Proto se podpisu dohody účastnil také děkan Fakulty strojní ČVUT v Praze doc. Ing. Miroslav Španiel, CSc. a vedoucí Ústavu letadlové techniky ČVUT v Praze, Ing. Milan Dvořák, Ph.D.

Právě Ústav letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze už dlouhodobě úspěšně spolupracuje s institucemi a společnostmi sdruženými v Asociaci leteckého a kosmického průmyslu (ALKP). Asociace nyní zastupuje 49 členů a sdružuje hlavní výrobce a poskytovatele služeb v leteckém a kosmickém průmyslu v ČR. Mezi nimi je například LOM PRAHA, Aero Vodochody, Výzkumný a zkušební letecký ústav nebo PBS Velká Bíteš.

Prezident ALKP Josef Kašpar ve svém vystoupení zdůraznil, že ALKP je nejsilnější oborovou asociací sdružující hlavní výrobce a poskytovatele služeb v leteckém a kosmickém průmyslu v ČR. „S ČVUT chceme navázat úzkou spolupráci v oblasti aplikovaného výzkumu – podpořit komercionalizaci výsledků výzkumu a vývoje ČVUT a zároveň tím posílit konkurenceschopnost našich firem,“ konstatoval Josef Kašpar, prezident ALKP při podpisu dohody.

„Naše univerzita spolupracuje i s Armádou ČR a s NATO, nabízí výsledky svého výzkumu a implementaci nejnovějších technologií v praxi. Dohoda o spolupráci s Asociací leteckého a kosmického průmyslu je tak dalším logickým krokem,“ uvedl rektor ČVUT Vojtěch Petráček.

Součástí týmu Asociace, který je zodpovědný za vzdělávací projekty a spolupráci s akademickou sférou, je Jiří Protiva, člen představenstva ALKP a generální ředitel LOM PRAHA. „LOM PRAHA přináší do ALKP důležité propojení mezi státem a českým leteckým průmyslem v oblasti přezbrojovacích projektů české armády. Propojení akademické sféry a podniků českého leteckého a kosmického průmyslu může posílit budování nových národních kompetencí,“ uvedl Jiří Protiva k podpisu dohody s ČVUT.

Koordinátorka strategických projektů ALKP, bývalá diplomatka a dřívější náměstkyně ministerstva průmyslu a obchodu Martina Tauberová, k tomu ještě doplnila: „Asociace chce posílit spolupráci s ČVUT i na vývoji strategických obranných technologií, autonomních systémů, vč. aplikace umělé inteligence tak, aby byl lokální průmysl lépe připraven reagovat na potřeby modernizace Armády ČR a mohl se tak stát silným partnerem pro stát v zajišťování jeho obranyschopnosti a bezpečnosti.“

V období, kdy Vláda České republiky přijala a přijímá strategická rozhodnutí ohledně modernizace výzbroje Armády České republiky, reprezentuje ALKP výrazné úsilí o široké zapojení nejen českého průmyslu, ale také výsledků české vědy a výzkumu do celého procesu v oblastech souvisejících s vysoce sofistikovanými technologiemi určenými pro letectví a kosmonautiku.

Zprávy z médií:

Fotogalerie