V pátek 23. června 2023 odpoledne byly v pražském planetáriu představeny detaily plánované mise první české kosmické sondy k Měsíci – LVICE² (Lunar Vlcinity Complex Environmental Explorer). Během prezentace se účastníci dozvěděli, jakých vědeckých cílů chce mise dosáhnout, jak bude celá mise vypadat a především jaké benefity České republice realizace této mise přinese. Plánovaná sonda bude největší a nejtěžší jakou kdy naše republika do vesmíru poslala. Na financování by se měla podílet Evropská kosmická agentura a Ministerstvo dopravy ČR.
Misi představili nejen jednotliví členové konsorcia, ale krátkým vystoupením přispěl také profesor Zdeněk Němeček, který pracoval na družicích Magion, profesor Petr Kulhánek a český kosmonaut-záložník, kapitán Aleš Svoboda. Vedoucí vědecké části projektu, Ing. Michal Marčišovský z FJFI, ujasnil, že sonda se dostane mimo zemskou magnetosféru a bude moci zkoumat kosmické prostředí meziplanetárního prostoru. Projektový vedoucí Lukáš Krincvaj vysvětlil, že sonda bude vybavena citlivými magnetometry a anténami pro detekci elektrického pole. Jedním z hlavních cílů je zkoumat turbulence v slunečním větru, jejich chování ve stínu Měsíce a koncentraci meziplanetárního prachu. Vědečtí členové konsorcia na místě demonstrovali některé prototypy přístrojů, které na misi poletí a mohli si prohlédnout také model sondy v životní velikosti. Mezi vědci nechyběli také naši odborníci z Ústavu letadlové techniky Fakulty strojní ČVUT v Praze, Mgr. Jaroslav Kousal, Ph.D. a Ing. Jiří Teichman, kteří pracují na výpočtu trajektorie letu a vytvořili přehlednou animaci letu sondy LVICE², kterou brzy zveřejníme.
Dosud vyslalo k Měsíci sondu jen devět zemí. Sondou Lvice se můžeme zařadit do prestižního klubu zemí, které umí postavit vlastní sondu k průzkumu sluneční soustavy. Navíc většina instrumentů na palubě bude vyrobena českými firmami a institucemi. Nyní projekt úspěšně prošel komplexní revizí ESA a tím byla ověřena realizovatelnost mise a schváleno technické provedení. Po další revizi rozhodne panel odborníků Ministerstva dopravy o pokračování projektu. Pokud dostane LVICE zelenou, měla by být vypuštěna na měsíční oběžnou dráhu v roce 2027. Zatím není rozhodnuto, jestli bude vyslána z kosmodromu na Mysu Caneveral nebo z francouzského Kourou. Získaná data budou cenným přínosem pro výzkumníky na celém světě a pomohou jim vytýčit cesty pro budoucí mise na Měsíc.