Testování udržitelného leteckého paliva (SAF) ve zkušebnách ČVUT

Publikováno: 28. 03. 2022

Uplynulo něco málo přes dva měsíce od loňského listopadu, kdy společnost GE Aviation Turboprop a České vysoké učení technické v Praze zahájily testovací kampaň pro použití udržitelného leteckého paliva (SAF) na motoru Catalyst, která je součástí širšího technologického programu spolupráce mezi společností a českými univerzitami.

Testy s motorem Catalyst poháněným SAF probíhaly na dynamometrické zkušebně Fakulty strojní ČVUT  umístěné v prostorách VZLU, jen kousek od centrály společnosti GE Aviation Turboprop v Praze. Na stejné zkušebně probíhaly v roce 2018 testy motoru Catalyst s vysokým výkonem. K dnešnímu dni bylo s novým turbovrtulovým motorem evropské výroby uskutečněno více než 3 000 hodin zkušebního provozu na 17 motorech.

První poznatky z testování přináší článek z portálu ABOUT, společnosti AVIO AERO a najdete ho ZDE.