Představili jsme 3D tiskárnu pro tisk budov z betonových směsí

Publikováno: 12. 11. 2021

Na Mezinárodním strojírenském veletrhu 2021v Brně jsme formou video prezentace představili také 3D tiskárnu pro tisk budov z betonových směsí.

Tiskárna vznikla na základě spolupráce mezi Ústavem konstruování a částí strojů Fakulty strojní ČVUT v Praze, odborníky z Fakulty stavební ČVUT v Praze a společností Strojírny Podzimek a Podzimek a synové s podporou Technologické agentury ČR.

Pro konstrukci tiskárny byla zvolena koncepce portálu pojíždějícího po kolejnicích. V tomto portálu se vertikálně pohybuje příčník, který tvoří vedení pro tiskovou hlavu. Toto řešení tvoří pracovní prostor tiskárny o půdorysu 15 m × 7,5 m a výšce 5,5 m.

Poslechněte si rozhovor s tvůrci stroje, který přinesl Český rozhlas – poslouchat můžete ZDE.

Leták s podrobnějšími informacemi a kontaktem na tvůrce stroje, najdete ZDE.