CZ / EN

UL-39 Albi II

Cíle projektu

Hlavním cílem je inovace nekonvenčního, ve své kategorii světově unikátního, ultralehkého letounu UL-39 Albi s dmychadlovým pohonem, spočívající v rekonstrukci trupu pro zástavbu inovované pohonné jednotky a s tím související modifikací křídla.

Dalším cílem projektu je vývoj nové technologie výroby prostorově složité sestavy trupu a pohonu. Jde o nalezení a ověření postupu výroby kompozitních detailů s požadovanou přesností a zejména způsobu jejich sestavení do sestav a stavebních skupin při dodržení optimální tloušťky lepené spáry a z toho plynoucí použití minima spojovacího materiálu (lepidla). Současně jde o dosažení požadované tvarové a rozměrové přesnosti s použitím nákladově optimalizovaných forem a sestavovacích přípravků.

Podíl účastníků projektu na tomto výsledku je:

  • 38% Zall Jihlavan Airplanes, s.r.o.,
  • 24 % ČVUT v Praze,
  • 38 % LA Composite.

Výsledky projektů:

 

O letounu

pracoviste/12122/albi_II/Albi_II_kokpit_2022_w.jpgUL-39 Albi II je malý sportovní letoun s maximální vzletovou hmotností 600 kg, který přímo vychází z prototypu letounu UL-39.

Je koncipován, jako jednomotorový, dvoumístný s tandemovým uspořádáním posádky, samonosný dolnoplošník, celokompozitové konstrukce s nekonvenčním ventilátorovým pohonem sestávajícím z pístového motoru, jednostupňového dmychadla (předstator, rotor, stator), vstupního a výstupního ústrojí s tryskou a chladícím obtokem.

Letoun má klasické uspořádání ocasních ploch a je vybaven tříkolovým zatahovacím podvozkem příďového typu.

Letoun je navrhován pro provoz v kategorii ULLa (Ultralehký letoun aerodynamicky řízený), ve shodě se stavebním předpisem UL-2/2019 vydaným Leteckou amatérskou asociací ČR.

pracoviste/12122/albi_II/Albi_II_2022_w.jpg

 

Technické parametry

MTOM 600 kg
max. rychlost 350 km/h
rozpětí 7,22 m
délka 7,3 m

 

Budoucí cíle

Během 2. čtvrtletí roku 2023 je plánováno dokončení celého letounu a jeho příprava k záletu. 

Dalším cílem je vývoj verze letounu pro zácvik budoucích vojenských pilotů, který by tak mohl probíhat při řádově nižších finančních nákladech.

pracoviste/12921/projekty/12122/ul-39/Rez_CZ.jpg
Zprávy z médií:

http://archiv.ihned.cz/c1-65475230-za-ceskymi-zbrojari-prijedou-i-ministri-z-blizkeho-vychodu#disqus