Návštěva korejské delegace v čele s jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem v ČR se bezprostředně týkala i Českého vysokého učení technického. Jeho představitelé dnes podepsali několik memorand o spolupráci s korejskými partnery; zaměří se zejména na společný výzkum a výměnu know-how, a to v oblastech energetiky, robotiky a strojírenství.
Druhé memorandum vychází z dlouhodobé spolupráce Korea Institute of Machinery and Materials (KIMM) s Fakultou strojní, Ústavem výrobních strojů a zařízení (RCMT). Kromě KIMM a ČVUT se dalšími partnery tohoto memoranda stal jeden z nejvýznamnějších korejských výrobců obráběcích strojů, firma SMEC, dále Korea Planning and Evaluation Institute of Industrial Technology (KEIT) a na české straně společnost TGS Nástroje – Stroje – Technologické služby. RCMT je předním výzkumným pracovištěm v oblasti vývoje obráběcích strojů a jejich technologických aplikací. Disponuje špičkovými odbornými znalostmi v oblasti konceptů chytré výroby, k nimž patří mj. procesní digitální dvojčata, která jsou unikátním prostředkem pro vývoj a optimalizace strategií inteligentního obrábění lopatek turbín a náročných dílců na bázi simulací.
Během období téměř deseti let od r. 2014 rozvinul KIMM spolupráci s RCMT v několika výzkumných projektech. Záměrem je spolupráci dále rozšiřovat o průmyslové partnery. Očekává se, že společně se SMEC a TGS přinese spolupráce nové unikátní výsledky v oblastech obrábění lopatek turbín, lopatkových kol a strategií oprav lopatkových kol 3D kovovým tiskem. RCMT je žádaným partnerem zejména pro vývoj strojů, procesní digitální dvojčata strojů a procesů, plánování procesů obrábění a 3D tisku, vývoj pokročilých modelů teplotního chování strojů a on-line kompenzace teplotních chyb. Podpis memoranda je důkazem zájmu o další prohlubování spolupráce, do níž ČVUT FS, RCMT přináší unikátní znalosti a zkušenosti v oblasti vývoje moderních digitálních nástrojů a vývoje konceptů inteligentního obrábění a aditivní výroby.
Memoranda byla podepsána dnes kolem poledne v pražských hotelech Hilton a President, a to v zastoupení rektora prorektorem ČVUT Zbyňkem Škvorem, který se včera účastnil i uvítání korejského prezidenta na Pražském hradě. „Rozvíjet mezinárodní spolupráci se špičkovými centry vzdělanosti a výzkumnými instituty, ale i úspěšnými firmami zapadá do dlouhodobé strategie ČVUT. Mezinárodní spolupráce a sdílení zkušeností pro naše vědce i studenty je jednou z univerzitních priorit, díky tomu se můžeme směle řadit mezi elitní technické vysoké školy světa,“ uvedl prorektor Škvor.
Třetí dokument bude podepsán v hotelu President dnes vpodvečer, jeho cílem je vzájemná podpora ve výzkumné činnosti v oblasti robotiky, výměna informací – sdílení know-how, vzájemné návštěvy vědců či organizace konferencí a technologických seminářů, a to ve spolupráci ČVUT s Korea Planning & Evaluation Institute of Industrial Technology (KEIT), Korea Electronics Technology Institute (KETI) a Korea Institute for Robot Industry Advancement (KIRIA).