CZ/EN

Aktuality

Ústav techniky prostředí nabízí doktorandskou pozici

Publikováno: 03. 06. 2019

Ústav techniky prostředí, Fakulta strojní ČVUT v Praze nabízí doktorandskou pozici na téma: Energetická flexibilita budov a systémů techniky prostředí pro provoz v chytré energetické síti.

Školitel: prof. Dr. Ir. Jan Hensen, školitel – specialista: Ing. Martin Barták, Ph.D.

Pro efektivní provoz tzv. chytré sítě je nezbytné zlepšit akumulaci elektrické energie v rámci distribuční soustavy a její řízení tak, aby byla k dispozici dostatečná kapacita pro vyrovnání nestálé produkce z obnovitelných zdrojů energie. Jednou z možných strategií pro navýšení akumulace je regulovat systémy budov (t.j. koncové spotřebitele) tak, aby byla flexibilně využita jejich stávající tepelná (např. stavební konstrukce, zásobníky vody) či elektrická kapacita (např. baterie), což posílí akumulační schopnost elektrické distribuční soustavy jako celku a umožní zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů v České republice. Projekt je zaměřen na zlepšení energetické odezvy rezidenčních a kancelářských budov a to s ohledem na vnitřní prostředí.

Klíčová slova: energetická flexibilita budov, chytrá síť, tepelná pohoda, energetická simulace budov, Inteligentní řízení budov

Nabízíme:

  • Zajímavou a tvůrčí práci na aktuálním vědeckém tématu
  • Příjemné pracovní prostředí a přátelský kolektiv
  • Flexibilní pracovní dobu
  • Spolupráci s akademickými a průmyslovými partnery v rámci širšího výzkumného projektu
  • Zajímavé finanční ohodnocení doktorandské pozice (stipendium + plat)     

Požadujeme:

  • Dokončené vysokoškolské vzdělání technického směru
  • Ochotu učit se nové věci
  • Znalost anglického jazyka v psané a mluvené formě
  • Zájem o inteligentní řízení budov
  • Výhodou zkušenost s použitím nástrojů pro energetickou simulaci budov (TRNSYS, E+, ESP-r, IDA-ICE, atd.) anebo jiných nástrojů pro numerické modelování (např. Matlab, Python, atd.)

V rámci doktorandského studia bude kandidát vyvíjet numerické modely budov a jejich technických systémů. Numerické modely budou využity pro výzkum energetické flexibility a také jako podpora vývoje integrovaného řízení prováděné v Univerzitním Centru Energeticky Efektivních Budov (UCEEB). Dále se bude podílet na měření a vyhodnocení tepelné pohody v prostorách rezidenční a kancelářské budovy, představující případové studie pro výzkum. Případové studie zajišťuje průmyslový partner ELPRAMO s.r.o.

Předpokládaná doba trvání: 1/10/2019 – 1/10/2023
Datum uzavření přihlášek do výběrového řízení: 15/7/2019
Kontakt v případě zájmu: Ing. Vojtěch Zavřel, Ph.D.; Vojtech.Zavrel@fs.cvut.cz