[design/2014/cvut-logo-blue.png]
CZ / EN
[pracoviste/12116/logo_12116.png]
CZ   / EN  

Témata závěrečných prací

Bakalářská práce

Bakalářská práce je obsahově koherentní a ucelenou odbornou písemnou prací, kterou student zpracovává samostatně v závěru studia v bakalářském studijním programu. Její zpracování odpovídá znalostem získaných během bakalářského studia. Má svědčit o odborně poučeném a metodologicky adekvátním přístupu studenta k dané problematice.

Diplomová práce

Diplomová práce prokazuje, že kandidát je schopen používat vhodné výzkumné procedury pro řešení vymezených problémů a cílů práce, organizovat primární a sekundární informace do smysluplného celku a prezentovat výsledky přijatelným stylem. Z diplomové práce musí být zřejmé, že si student prohloubil své znalosti získané během magisterského studia ve vztahu k tématu práce a že je připraven pro odborné řešení zadané problematiky.

Disertační práce

Disertační práce má charakter kvalifikační, vědecké písemné práce, ve které doktorand na základě průběžného výzkumu na zvoleném odborném problému a s využitím bohatého dokladového materiálu i vědeckých metod prokazuje schopnost a připravenost samostatně vědecky pracovat. Disertační práce má být kvalitní odborné dílo na vědecké úrovni přinášející nové poznatky; vytvářející, doplňující nebo korigující komplex znalostí a vědomostí o zákonitostech v daném oboru. Disertační práce musí obsahovat původní autorem publikované výsledky vědecké práce nebo výsledky přijaté k uveřejnění.

Diplomové práce magisterského i bakalářského studijního programu řeší převážně úkoly vycházející z požadavků praxe. Jsou to projekty větracích, klimatizačních a vytápěcích systémů pro obytné, administrativní i průmyslové budovy, návrhy a konstrukční řešení protihlukových opatření u strojních zařízení, projekty a konstrukce odlučovacích a filtračních zařízení pro technologické procesy produkující škodlivé plyny a prach unikající do vnitřního ovzduší průmyslových závodů i do venkovního ovzduší. Rozšiřují se témata z oblasti alternativních zdrojů energie (solární kolektory, tepelná čerpadla, využití odpadního tepla). V diplomových pracích se využívá počítačových simulačních a modelovacích metod pro energetické bilance budov a zařízení techniky prostředí i modelovacích metod počítačové mechaniky tekutin (studenti mají k dispozici počítačovou laboratoř ústavu pro výuku a aplikace simulačních počítačových metod, výuku vede v angličtině Prof. Dr. Ir. Jan Hensen z Nizozemska). Část diplomových prací je zpravidla experimentálního charakteru – zde mohou studenti využít dobré experimentální vybavení laboratoře ústavu pro experimenty z oblasti proudění, tepelné techniky, solárních zařízení, hluku (měření výměníků tepla, otopných těles, měření proudových a teplotních charakteristik vzduchotechnických výustí, měření účinnosti solárních kolektorů, měření účinnosti větracích a klimatizačních systémů ve zkušební komoře ústavu, měření hlučnosti vzduchotechnických a vytápěcích zařízení aj.).