Proč studovat Fakultu strojní ČVUT v Praze?
Strojírenství je perspektivní obor, který má jak v České republice tak v Evropské unii budoucnost. Naši absolventi mají široké pole působnosti. Kromě firem s ryze strojní výrobou najdou díky široké škále oborů místo i u firem zabývajících se automatizací, informatikou, životním prostředím, biomedicínským a rehabilitačním inženýrstvím, energetikou, materiálovým inženýrstvím, mechatronikou, dopravní technikou, ale i v oblasti ekonomiky a managementu, apod.
V krátké době po zahájení studia je možné se zapojit do různých výzkumných a vývojových projektů a získat neocenitelné praktické zkušenosti. Příklad mediálně známého projektu je Formula Student/SAE Team CTU CarTech, který se prezentuje studentskou závodní formulí po celé Evropě v rámci závodů týmů vysokých škol z celého světa. Kdo úspěšně projde studiem na naší fakultě může mít jistotu, že najde dobře placené místo.
V ČR jsme unikátní
- díky Centru pokročilých leteckých a kosmických technologií zvýšila fakulta své výzkumné a výukové kompetence v oblasti letectví a kosmonautiky mimo jiné prostřednictvím vybudování pěti zkušeben leteckých motorů. Takto vznikající ekosystém přispěl k příchodu největšího výrobce leteckých motorů GE Aviation do ČR, což přináší nejen vývoj a výrobu nového turbovrtulového motoru Catalyst, ale možná i dalších leteckých motorů včetně tryskových. Catalyst se nedávno stal základem futuristického letadla TriFan hybridního v pohonech i módech operování. Současně vyvíjená inovace je individuální celoživotní monitorovací systém funkčnosti a životnosti turbovrtulových motorů s prediktivní údržbou na bázi konceptů Průmyslu 4.0
- v oblasti strojírenské výrobní techniky díky Centru kompetence Strojírenská výrobní technika, kde byla vyvinuta řada inovací výrobních strojů používaných jejich výrobci v ČR, například nový systém kompenzace teplotních deformací na bázi teplotních přenosových funkcí a unikátní softwarový systém pro simulace virtuálního obrábění. Jako příklad průlomové inovace může sloužit nový koncept nejvýkonnějšího typu obráběcích strojů představovaného vícevřetenovými soustružnickými automaty, který zvyšuje produktivitu o 75%. Jiný příklad je nový koncept hybridní aditivní technologie pomocí kombinace navařování a obrábění.
- udržením holistického přístupu ke strojním konstrukcím v intencích integrovaného inženýrství. Zejména se to týká výrobních strojů, automobilů a jejich moderních pohonů. Vyhodnocení virtuální reality a experimentů umožňuje dosáhnout výborných výkonových, ekonomických a environmentálních vlastností.
- integrací a rozvojem činností a aktivit souvisejících s počítačovou simulací včetně schopností spojovat vlastní i komerční simulační programy pro nekonvenční zařízení. Ve spolupráci s průmyslovou sférou jsme rozšířili a modernizovali výuku některých předmětů a řešené diplomové práce našich studentů nyní mají špičkovou SW podporu.
- v oblasti biomechaniky. V Laboratoři biomechaniky člověka je prováděn výzkum pohybu, tkání, kardiovaskulárního systému a návrh a testování kloubní náhrady a implantátů.
- historií vyučovaných strojních oborů. Jsme nejstarší strojní fakulta v ČR, která nabízí všechny strojírenské studijní obory.
Ve světě jsme unikátní
- díky Centru kompetence automobilového průmyslu Josefa Božka, které přispívá především ke snižováním produkce škodlivin spalovacími motory. Nyní pro to otevřelo novou cestu spočívající v zapalování a zrychleném spalování chudých směsí v zážehových motorech pomocí vodíku ve vyplachované zapalovací komůrce. Nedávno také zajistilo spolu s TÜV SÜD udržení nezávislé fyzické homologovatelnosti vozidel v ČR.
- sestrojením obráběcího stroje nové generace TriJoint na ústavu mechaniky.
- experimenty s obráběcím strojem LM-2, jehož tři řízené osy jsou poháněny lineárními motory s odpruženými sekundárními díly. Stroj slouží pro výzkum vlastností rychle pracujících strojů.
- výzkumem v oblasti paralelní kinematiky, zahrnující redundantní paralelní sférický mechanismus HexaSphere, umožňující u naklápěcí hlavy obráběcího stroje velký rozsah pohybů při velké tuhosti a dynamice.
- vývojem letounu Skyleader 100, umožňující variabilitu prvků konstrukce dle individuálních požadavků.
Na co jsme pyšní
- řadu našich nově vzniklých center kompetencí navazujících na špičkové vědecké výsledky našich výzkumných pracovišť, které dosáhly světového renomé, např. Centrum kompetence automobilového průmyslu Josefa Božka, Centrum kompetence pro strojírenskou výrobní techniku, Centrum kompetence pokročilých technologií pro výrobu tepla a elektřiny, atd.
- centra aplikovaného výzkumu zahrnující Zkušebny turbovrtulových motorů Centra leteckého a kosmického výzkumu v Letňanech a na letišti Hradec Králové, Centrum vozidel udržitelné mobility ve Vědecko-technickém parku Roztoky a Inovační centrum diagnostiky a aplikace materiálů (ICDAM).
- zavedený model komplexního strukturovaného studia zajišťující kvalitu absolventů a jejich skvělé postavení na trhu práce.
- objem aplikovaného výzkumu naší fakulty – JSME NA ŠPICI.
Co je u nás nového
- rozšiřujeme další účast fakulty ve výzkumných základnách nejen v Evropě.
- pokračujeme v inovaci učeben a laboratoří založených na využití všech moderních technologií výuky.