[design/2014/cvut-logo-blue.png]
CZ / EN

3D TISK na ČVUT

CZ   / EN  

SLS

3D tiskárny SLS používají vysoce výkonný laser k tavení malých částic polymerního prášku. Selective Laser Sintering je z hlediska principu v podstatě totožný s předchozí technologií DMLS, a tedy práškový polymerní materiál je spékán pomocí laseru. Aditivní výrobní technologie tohoto typu jsou velice vhodné pro průmyslové aplikace, protože je díky nim možné vyrábět silné a funkční součásti. Nespečený prášek podporuje součást během tisku a eliminuje potřebu vyhrazených podpůrných struktur. Díky tomu je SLS ideální pro komplexní geometrie, včetně vnitřních prvků, podřezání, tenkých stěn a negativních prvků. Díly vyráběné SLS mají vynikající mechanické vlastnosti, přičemž pevnost se podobá vstřikovaným dílům.

Nejběžnějšími materiály pro selektivní laserové slinování jsou polyamidy, zejména nylon (PA 12), který tvořil v minulých letech až 90 % produkce SLS. Nylon je oblíbený strojírenský termoplast s vynikajícími mechanickými vlastnostmi. PA 12 je lehký, pevný a pružný a stabilní proti nárazu, chemikáliím, teplu, UV záření, vodě a nečistotám. Další používané materiály jsou elastomery (TPE, TPU, PEBA), polystyren (PS 2500) a další polyamidy (PA 11, PA 6, PA 2200). Nicméně je možné použít téměř jakýkoliv prášek, který se vlivem tepla taví, ovšem semikrystalické polymery jako PP, PE, PC či amorfní polymery na bázi karbonátů jako PC nebo ABS nejsou využívány vůbec. Porovnání vybraných materiálů je v Tab. 3.

Tab. 3 Porovnání vlastností vybraných materiálů tištěných SLS

Materiál E [MPa] σm [MPa] ε [%]
PA 12 (Nylon) 1700 46 4-15
Nylon 12 AF (hliník) 2577 32 1,5-3,5
Nylon 12 GF (sklo) 2896 36 1,5-3
 
Díky kombinaci nízkých nákladů na díl, vysoké produktivity a zavedených materiálů je SLS oblíbenou volbou mezi inženýry pro funkční prototypování a nákladově efektivní alternativou k vstřikování pro omezenou sérii výroby.