Nejlepší poster k řešení unikátní jednotky S.A.W.E.R.

Publikováno: 17. 09. 2018

První cenu za nejlepší poster k řešení unikátní jednotky S.A.W.E.R. převzal na mezinárodní konferenci Eurosun 2018 dne 13. září 2018 doc. Ing. Tomáš Matuška, PhD., vedoucí vědecko-výzkumného týmu a pracovník Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT od zástupců EuroSun, SIGES a Vědeckého výboru SAC. Zvítězili v konkurenci 180 hodnocených výzkumných prací.

pracoviste/12921/ceny/Matuska_oceneni_09_2018.pngNa práci se podílel doc. Ing. Vladimír Zmrhal, PhD., vedoucí Ústavu techniky prostředí Fakulty strojní ČVUT v Praze a Ing. Bořivoj Šourek, PhD., vědecko-výzkumný pracovník centra. Zařízení S.A.W.E.R., Solar Air Earth Resource, řeší unikátní způsob získávání značného množství vody ze vzduchu i v pouštních podmínkách. V druhé části zařízení se část vody upravuje, aby mohla kultivovat pouštní písek na plochu vhodnou pro pěstování rostlin. Potřebnou tepelnou a elektrickou energii pro chod systému dodávají solární zařízení, takže S.A.W.E.R. může fungovat naprosto nezávisle na infrastruktuře.

Zařízení je pozoruhodné tím, že propojuje několik vědních oborů a využívá řady ryze českých patentů a inovací. Navíc se může stát významným příspěvkem pro kultivace pouště. Je proto zcela namístě, že se s ním počítá jako s ústředním exponátem našeho pavilonu na světové výstavě EXPO 2020 v Dubaji.

Více informací poskytne: Vladimír.zmrhal@fs.cvut.cz, tel.: 224 352 433

Zprávy z médií: