CZ/EN

Aktuality

Proběhl „Den s formulemi ČVUT“

Publikováno: 10. 10. 2017

V dejvickém kampusu, před Fakultou elektrotechnickou a Fakultou strojní se 5. října 2017 proháněly formule studentských týmů eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické a CTU CarTech z Fakulty strojní ČVUT v Praze. V dopoledních hodinách proběhla tisková konference, kde studenti z jednotlivých týmů představili technická řešení svých strojů. Proběhlo i předávání finančních darů pro jednotlivé týmy od rektora ČVUT v Praze prof. Petra Konvalinky, děkana Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze prof. Pavla Ripky a děkana Fakulty strojní ČVUT v Praze prof. Michaela Valáška.

Tým CTU Cartech se skládá ze třiceti studentů bakalářského a magisterského studia, kteří studují na Fakultě strojní ČVUT v Praze.

Pro letošní závody museli studenti vyvinout nový monokok formule, dále předělali blok motoru a instalovali vlastní čerpadla se suchou mazací skříní. Změnami prošla i palivová nádrž, která je jako loni celouhlíková, ale je mnohem nižší, neboť se konstruktérům podařilo optimalizovat systém proti odlévání paliva. Studenti také změnili systém elektropneumatického řazení, kde již nepoužívají jako medium oxid uhličitý, ale směs kyslíku s dusíkem. Díky tomu mohli zvýšit tlak na 200barů. Pro větší komfort pilota vozu lze na volantu nastavovat tuhost přední i zadní nápravy. K největším letošním úspěchům patří 7. místo z prestižních závodů ve Španělsku.

Elektrická formule týmu eForce FEE Prague Formula je taktéž vyvíjena studenty ze všech ročníků jak bakalářského, tak magisterského studia. V týmu je zastoupeno hned několik fakult ČVUT s největším podílem studentů z Fakulty elektrotechnické.

Letošní vývoj monopostu FSE.06 se nesl v duchu optimalizace předchozí generace. Důraz byl kladen především na simulace jízdních vlastností. Tyto byly realizované díky naměřeným datům předchozí generace FSE.05, ze které FSE.06 návrhově vychází. Optimalizací prošel aeropaket, menšími změnami prošla i struktura monokoku. Přepracován byl i systém chlazení, jehož největší změnou bylo přesunutí chladičů do vnitřku bočních křídel. Mnoho dalších změn a optimalizací dopomohlo týmu eForce FEE Prague Formula k celkovému 3. místu na letošních závodech na polygonu v Mostě.

Odkazy na jednotlivé týmy:

eForce FEE Prague Formula z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze

CTU CarTech z Fakulty strojní ČVUT v Praze

Zprávy z médií:

https://zpravy.aktualne.cz/ekonomika/auto/den-s-formulemi-studentske-monoposty-se-prohanely-v-dejvicic/r~031efebcaa7b11e780320025900fea04/

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/ceska-univerzita-dostala-milion-dolaru-z-ameriky-vetsi-dar-od-soukromnika-jeste-nikdy-neprisel-38012

https://domaci.ihned.cz/c1-65906290-ulice-v-prazskych-dejvicich-se-promenily-v-zavodiste-formuli-studentu-cvut-souboj-tu-svedly-elektricky-a-spalovaci-motor

Fotogalerie