[design/2014/cvut-logo-blue.png]

Ústav jazyků

CZ   / EN

Aktuality ústavu

Rychlá pomoc na správném místě

Publikováno: 15. 03. 2023

Po vypuknutí války na Ukrajině a přílivu uprchlíků do ČR pedagogové Ústavu jazyků Fakulty strojní ČVUT v Praze přemýšleli, jak by mohli mladým Ukrajincům pomoci. Uvědomili si, že že válka možná brzy neskončí a někteří z nich, studenti studenti středních a vysokých škol, budou chtít studovat na českých vysokých školách a bude jim chybět znalost češtiny.

Nabídli proto vedení fakulty,  že jsou ochotni tyto Ukrajince vyučovat češtině i zdarma. Po dohodě s Rektorátem ČVUT v Praze pro ně zorganizovali kurzy češtiny, které probíhaly i o letních prázdninách, aby do začátku studia zvládli češtinu na požadované úrovni. Studenty, kteří již začali na naší fakultě studovat, učili češtinu i během prvního semestru.

Ve výuce češtiny pro Ukrajince, uchazeče o vysokoškolské studium, pokračuje Ústav jazyků i v akademickém roce 2022/23. Ve dvou dvousemestrálních kurzech připravuje Ukrajince na složení zkoušky úrovně B2, která je na českých vysokých školách pro cizince podmínkou pro studium v češtině.